معرفی کامل جایگاه صفر گوگل +کسب جایگاه بالاتر از رتبه یک در گوگل

0
 • اساس رتبه‌بندی سایت‌ها توسط موتورها و الگوریتم‌های جستجوی گوگل میزان و چگونگی رعایت اصول و قواعد سئو توسط سایت‌هاست. در حقیقت هرچقدر یک سایت در بخش‌های مختلف خود اعم از تجربهٔ کاربری، محتوا، قالب و… اصول سئو را به شکلی دقیق و حرفه‌ای رعایت کند، به همان اندازه رتبهٔ بهتری در صفحهٔ SERP یا همان نتایج گوگل خواهد داشت. اما رتبه‌‌ای بالاتر از رتبهٔ یک گوگل هم وجود دارد که به آن جایگاه صفر گوگل گفته می‌شود.

  این جایگاه مختص سایت‌هایی است که توانسته‌اند در حوزهٔ فعالیتی خود (در کلمات کلیدی تعریف‌شده)، حتی از سایت رتبه یک نیز عملکرد بهتری داشته‌اند! بسیاری از مدیران وب‌سایت‌ها و حتی وب‌مسترها، با این پرسش مواجه می‌شوند که چگونه می‌توان به جایگاه صفر در گوگل رسید؟ در حقیقت رعایت تمامی اصول سئو سایت به‌همراه برخی ترفندها و نکات سئویی، تأثیر مستقیمی در افزایش رتبهٔ سایت دارد.

  در ادامهٔ این مطلب درمورد موقعیت صفر گوگل و اهمیت آن در صفحهٔ SERP به توضیحات کامل‌تری می‌پردازیم.

  جایگاه صفر گوگل (Position Zero) چیست؟

  جایگاه صفر گوگل همان بخش در صفحهٔ SERP گوگل است که محتوی اطلاعاتی بسیار مفید و کاربرپسند است. محتوای سایتی که به این جایگاه رسیده ‌است، حتی از وب‌سایت‌های رتبه یک و رتبه دو نیز بهتر و باکیفیت‌تر است. در حقیقت جایگاه صفر در گوگل مختص سایت‌هایی است که بخشی از محتوای آن‌ها در حوزهٔ فعالیتی مربوطه قادر به ارائه پاسخ کلمهٔ کلیدی اصلی سرچ‌شده و سوال متداول کاربران است.

  این جایگاه در سال‌های گذشته تنها برای جستجوهای انگلیسی قابل نمایش بود، اما به‌تازگی برای جستجوها و نتایج فارسی نیز به نمایش گذاشته می‌شود. جایگاه صفر گوگل یکی از بزرگ‌ترین و مفیدترین دستاوردهای حاصل به‌روزرسانی متعدد الگوریتم‌ها و موتورهای جستجو است. هدف از طراحی این جایگاه در صفحهٔ SERP گوگل، ارائه اطلاعاتی بسیار مفید و مرتبط با کلمهٔ کلیدی سرچ‌شده در قالب بخشی از محتوای سایت است.

  در اصطلاح علمی‌تر، این جایگاه در گوگل به‌عنوان یک پاسخ مخصوص (Feathered Snippet) معرفی می‌شود، به زبانی ساده‌تر، شما پس از جستجوی یک عبارت در گوگل، بدون نیاز به کلیک روی لینک سایت‌های برتر، می‌توانید پاسخ دقیق مربوط به کلمهٔ کلیدی را در این جایگاه مشاهده کرده و سریعاً به جواب برسید. البته جایگاه صفر با عناوینی چون P0، رتبه صفر و پاسخ ویژه نیز شناخته می‌شود.

  تعریف جایگاه صفر توسط خود گوگل

  خود پلتفرم گوگل رتبه صفر را بدین‌گونه تعریف می‌کند: جایگاه صفر گوگل می‌تواند به حالت‌های مختلف ازجمله در قالب یک پاراگراف ۴۰ الی ۶۰ کاراکتری یا به‌صورت یک لیست، ویدئو کوتاه یوتیوب و جدول به کاربر نمایش داده شود. در بین این حالت‌های ذکرشده، نمایش لیست و پاراگراف متداول‌تر است.

  گوگل به‌منظور ارائه مطالبی دقیق و نزدیک به کلمات و عبارات سرچ‌شده، ابتدا نمودار دانش را راه‌اندازی کرد، اما بعدها تمامی اطلاعات و محتواها، در لیست نتایج براساس اطلاعات پایگاه‌های داده همچون Freebase و Wikidata به نمایش گذاشته می‌شد. بعد از گذشت مدتی و انجام برخی به‌روزرسانی‌ها در موتورهای جستجو و الگوریتم‌های گوگل، اکنون جایگاه صفر نیز به پلتفرم گوگل افزوده شده‌است. این به‌روزرسانی بیشترین میزان بازدهی و رضایت کاربران را به دنبال داشته است.

  مزایای قرار گرفتن در جایگاه صفر گوگل

  مهم‌ترین و در عین حال واضح‌ترین مزیت جایگاه بالاتر از رتبه یک گوگل، کسب بالاترین رتبه در این پلتفرم گسترده است. اما این جایگاه برای وب‌سایت‌ها مزیت‌های بسیار فراوانی دارد. بی‌شک زمانی که یک سایت در موقعیت صفر گوگل قرار می‌گیرد، ترافیک و ورودی آن به میزان شگفت‌انگیزی افزایش می‌یابد. همان‌طور که می‌دانید، هرچقدر ترافیک و ورودی سایت بیشتر باشد، به همان اندازه سایت از نظر موتورهای جستجو اهمیت بیشتری داشته و همچنین فروش و سود بیشتری خواهد داشت.

  دریافت ترافیک ارگانیک یا طبیعی هدف و حتی آرزوی بسیاری از وب‌سایت‌هاست، این رؤیا زمانی تحقق می‌یابد که سایت در رتبه صفر گوگل، یعنی بالاتر از رتبه یک قرار گیرد.

  • افزایش نرخ کلیک (CTR)

  یکی دیگر از بزرگ‌ترین مزایای کسب جایگاه صفر گوگل، افزایش نرخ کلیک سایت است. همان‌طور که در مطالب بالا گفته شد، قرار گرفتن در این موقعیت، منجربه افزایش ورودی و ترافیک سایت می‌شود. زمانی ترافیک سایت افزایش می‌یابد که کلیک روی آن نیز افزایش یابد. افزایش نرخ کلیک، بهترین و مؤثرترین راهکار برای کسب سرنخ‌های بیشتر، افزایش نرخ تبدیل مخاطبین به مشتریان و درنهایت افزایش فروش و درآمد است.

  راهکارهای رسیدن به جایگاه صفر گوگل

  بی‌شک شما هم مانند بسیاری از صاحبان سایت‌ها و وب‌مسترها قصد دارید به جایگاه صفر گوگل برسید، اما برای رسیدن به این جایگاه، باید برخی اقدامات نظیر رعایت اصول سئو سایت و همچنین سایر تکنیک‌های بهینه‌‌سازی انجام شود. یکی از بهترین راهکارها برای رسیدن به موقعیت صفر گوگل، استفاده از محتوای صوتی است، چراکه نتایج جایگاه بالاتر از یک، علاوه‌بر محتوای متنی، برای جستجوهای صوتی نیز نمایش داده می‌شوند.

  • ارائه پاسخ دقیق و کامل مخاطبین بازار هدف در یک پاراگراف

  موثرترین و کم‌هزینه‌ترین راهکار برای رسیدن به موقعیت صفر گوگل، این است که پاسخ پرسش متداول مخاطبین بازار هدف خود را در قالب یک پاراگراف ۵۰ الی ۵۸ کلمه‌ای ارائه کنید. در حقیقت هرچقدر محتواهای تولیدی شما در سایت کیفیت بیشتری داشته و کاربرپسندتر باشند، به همان اندازه شانس شما در کسب این جایگاه در گوگل بیشتر خواهد بود.

  افزون بر موارد فوق، استفاده از عناوین یا تگ‌های هدینگ برای تفکیک‌سازی موضوعی محتوا تأثیر بسزایی در رسیدن به این موقعیت در گوگل دارد. از دیگر راهکارهای رسیدن به موقعیت صفر گوگل، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. استفاده از کلمات کلیدی طویل (Long Tail)؛
  2. استفاده از لیست‌های شمارشی و غیر شمارشی، نمودار، جدول، تصاویر و ویدئوهای مرتبط در داخل محتوا؛
  3. کوتاه‌تر کردن پاراگراف‌های متنی؛
  4. بهبود فرآیند برندسازی و برندینگ سایت.

   

  سخن پایانی

  ما در این مقاله درمورد جایگاه صفر گوگل و اهمیت آن برای وب‌سایت‌ها توضیحات کاملی را ارائه دادیم. براساس مطالب ذکرشده، می‌توان به این نتیجه رسید که موقعیت صفر گوگل همواره مزیت‌های بسیار زیادی برای وب‌سایت‌ها دارد.

  یکی از مزایای شاخص رتبهٔ بالاتر از یک در گوگل، افزایش چشمگیر نرخ کلیک یا همان CTR است، با افزایش نرخ کلیک، ترافیک و ورودی سایت افزایش یافته و درنهایت، بسیاری از اهداف و خواسته‌های سایت ازجمله سود و فروش بیشتر محقق می‌شود. رسیدن به جایگاه صفر در گوگل، به‌تنهایی در فرآیند برندینگ و برندسازی سایت‌ها تأثیر بسزایی دارد.

  منبع : پلتفرم رپورتاژ آگهی تسمینو

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  ممکن است شما دوست داشته باشید

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

  The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.