مفهوم رابط کاربری و تجربه کاربری UI و UX

0

گوگل برای سنجش کیفیت صفحات وب و افزایش سئو سایت مفهومی را خلق کرده به نام Core Web Vitals که شامل معیارهایی هست 

معیارهای Core Web Vitals به مروز زمان کامل تر و کامل تر میشن و فعلا بر سه جنبه از تجربه کاربر تمرکز داره:

  • بارگیری و سرعت سایت یا Loading که باید زیر ۸ ثانیه باشد
  • تعامل یا Interactivity با کاربران سایت
  • ثبات بصری یا Visual Stability  مرتبط تجربه کاربری و رابط کاربری
گوگل در سال های اخیر تلاش کرده سایت ها را به سمتی سوق بده که بیشتر رضایت کاربر را مورد توجه قرار دهند اینکه کاربر از گردش داخل سایت لذت ببره و سریعا به نیازهاش پاسخ داده بشه و با کمترین کلیک بتونه به صفحه هدف خودش برسه

 هر سه ابزار Chrome User Experience Report ، Page Speed Insights و Google Search Console هر سه تا شاخص LCP ، FID و CLS رو اندازه گیری می کنن.

 

برای آشنایی بیشتر با مفهوم UI و UX :

UX چیست؟‌

UX مخفف عبارت User Experience Design به معنای طراحی تجربه‌ی کاربری است. به احساسات و راحتی کاربر حین کار کردن با اجزای مختلف سایت گفته می‌شود و جوانب تعامل کاربر را با هر بخش در نظر می‌گیرد.

اینکه وب‌سایت ما طوری طراحی شده باشد که هر بخش به راحتی در دسترس کاربران قرار بگیرد و برای کار کردن با هر قسمت آسودگی و راحتی کاربر در نظر گرفته شود اینها مسائلی از طراحی UX‌ هستند.

 اینکه چگونه کاربر اهداف ما را در وب‌سایت دنبال کند. در واقع بعد دوم تجربه‌ی کاربری به مدیریت و هدایت کاربر از لحظه‌ی ورود به سایت تا لحظه‌ی خرید محصول (یا هر هدف دیگر) اشاره می‌کند.

مثال‌هایی از UX

  • در منو چه گزینه‌هایی قرار داده شوند.
  • باکس جستجوی کجای صفحه قرار بگیرد.
  • بنرهای تبلیغاتی کجای صفحه سایت باشند.

 

UI‌ چیست؟

UI مخفف عبارت User Interface Design به معنای طراحی رابط کاربری است. در واقع UI طراحی بخشی از وب‌سایت یا  که کاربر آن را مشاهده می‌کند و بیشتر به جنبه‌ی گرافیکی موضوع می‌پردازد 

طراحی رابط کاربری به کمک گرافیست‌های سایت و برنامه‌نویس Front-end پیاده سازی می‌شود. طراحی رابط کاربری مهم است زیرا کاربر مستقیماً با آن ارتباط دارد و معمولاً افراد به وب‌سایت‌هایی با UI ضعیف، کمتر اعتماد می‌کنند.

مثال‌هایی از UI

  • ظاهر منو چگونه است؟
  • رنگ دکمه‌ی جستجو با رنگ اصلی سایت هماهنگ باشد.
  • باکس مربوط به بنر‌ها تبلیغاتی چگونه طراحی شوند؟

 

تفاوت ui و ux

نتیجه گیری در مورد مفهوم UI و UX :

گرچه این دو مفهوم معنایی مجزا دارند اما در طراحی این دو مکمل هم هستند و به کمک هر دو مورد می‌توان طراحی زیبا و کاربردی داشت. ممکن است با وب‌سایتی مواجه شده باشید که از نظر ظاهر بسیار جذاب به نظر برسد

اما موقع کارکردن با آن نظرتان به کلی در مورد سایت تغییر کند! مثلا اگر بخواهید یک مقاله‌ی مشخص از آن سایت را بیابید ولی دکمه‌ی جستجو را پیدا نمی‌کنید! آن وقت است که ارزش UX طراحی مهم به نظر می‌رسد.

نکته‌ی قابل توجه این است UI و UX دو بعد جدایی ناپذیر طراحی هستند. زمان‌های زیادی پیش می‌آید برای داشتن تجربه‌ی کاربری بهتر باید رابط کاربری و ظاهر را تغییر داد و هر تغییری در UI در تجربه‌ی کاربری تاثیر دارد.

 

منابع به همراه توضیحات اضافه شده سایت بهین وب دیزاین :

https://pmpr.ir/

https://adminesite.com/

 

۰/۵ (۰ Reviews)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.